Opublikowany przez: monika.g 2020-03-14 00:28:00
Autor zdjęcia/źródło: Olej z czarnuszki na odporność i alergie @ gokalpiscan/pixabay.com
Olej z czarnuszki wytłaczany jest z ziaren czarnuszki siewnej uprawianej głównie w Iraku, Turcji i Egipcie. Jest ona uprawiana również na południu Polski. Najlepszy olej z czarnuszki to ten tłoczony na zimno, świeży, nierafinowany i niefiltrowany. Taki olej ma najwięcej cennych składników, aby ich nie stracił spożywaj go na zimno, nie dodawaj do dań smażonych, pieczonych czy gotowanych. Olej z czarnuszki tak samo jak same nasiona czarnuszki ma bardzo intensywny, specyficzny, gorzkawy smak i ostry zapach.
Olej z czarnuszki w większości składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Poza nimi zawiera także fitosterole, fosfolipidy, flawonoidy i saponiny, alkaloidy, biotynę, aminokwasy, węglowodany, olejki eteryczne, witaminy A, E, F, B1, B3, B6, B7, a także cynk, magnez, żelazo, wapń, selen, potas, sód. Olej możesz dodawać do dań, szczególnie sałatek, ale możesz go też wypijać na łyżeczce lub zażywać w tabletkach. Ma on bardzo specyficzny smak i zapach, do którego można się jednak przyzwyczaić lub oswoić go dodatkami w postaci soku z cytryny, soku malinowego lub z czarnego bzu lub miodu. Olej z czarnuszki mogą pić również dzieci, dla których jego charakterystyczny smak jest bardzo ciekawy i stymulujący zmysły.
Olej z czarnuszki obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, co wspomaga układ krwionośny oraz serce i zapobiega chorobom takim jak miażdżyca i cukrzyca. Wykazuje również właściwości przeciwnowotworowe.
Ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych olej z czarnuszki zastosowany na skórę regeneruje ją, odżywia i nawilża. Stosuje się go również przy problemach skórnych takich jak AZS, trądzik, łuszczyca, łupież. Można nakładać go na skórę głowy, a także na całe włosy. Dzięki temu stają się one mocne, nie wypadają, a skóra głowy jest oczyszczona i odpowiednio nawilżona, dzięki czemu nie swędzi. Olej z czarnuszki regeneruje skórę, przyspiesza gojenie ran, chroni również przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz łagodzi skutki poparzeń słonecznych i wyrównuje koloryt.
Oleju nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, ponieważ hamuje on skurcze macicy, co może uniemożliwić rozpoczęcie akcji porodowej.
Olej z czarnuszki mogą spożywać dzieci, ale dopiero od 3. roku życia, ponieważ nie istnieją badania kliniczne przeprowadzane na młodszych dzieciach.
Nie poleca się go również osobom z niedociśnieniem tętniczym, ponieważ obniża on ciśnienie krwi.
Zazwyczaj dorośli - 1 łyżeczka 2 razy dziennie przed posiłkiem, ale nie na czczo, ze względu na charakterystyczny smak.
Dzieci - 1/4 łyżeczki 2 razy dziennie.
Stosowanie oleju z czarnuszki lepiej zacząć od małych ilości, nawet kilku kropli i stopniowo zwiększać jego ilość do zalecanej porcji. Olej można dodawać również do potraw przyrządzanych na zimno (sałatki, sosy). Aby złagodzić jego specyficzny aromatyczny i korzenny smak na łyżeczce czy w kieliszku wymieszaj go z sokiem malinowym lub z czarnego bzu oraz sokiem z cytryny/limionki i miodem.
CZYTAJ TEŻ:
Objawy grypy u dziecka: jak rozpoznać grypę u dziecka z objawami nietypowymi i typowymi?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2020.03.16 14:25
Słyszałam wiele dobrego o właściwościach czarnuszki. Ale olej z czarnuszki ma i dużo dużo więcej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.